Zonal Events

Zonal, District & State Level Competition

Date Event Category Participant Class Position (Zonal) Position (District)
21 July 15 English Entempore Jr. Girls Arunima Mehta VIII-C III II
Sr.Boys Vishoo Verma X-E I I
20 July 15 Hindi Extempore Sr. Boys Ramit Bajaj IX-C I II
30 July 15 Hindi slogan Writing Jr. Boys Shivam Sharma VIII-A I
Sr. Girls Rashi Gupta X-E III
27 July 15 English Eassy Writing Jr. Girls MehakRaheja VIII-E III
18 Aug .15 English Debate Sr. Boys Ishank Ahuja XI-C I II
Vishwajit Verma XI-D I II
19 Aug .15 English Debate Jr. Girls Radhika Gupta VIII-A II I
Prachi Gupta VIII-E II I
18 Aug .15 English Debate Jr. Boys Shubam Mor VIII-A II
Harsh Jain VIII-B II
24 July.15 Hindi Recitation Sr. Boys Yash Mittal X-E I
Jr. Girls Tanishka Parashar VII-E II
11 Aug .15 Hindi Debate Sr. Boys Yash Mittal X-E II III
Vyas Bansal X-A II III
20 Aug .15 Paper Mache Sr. Boys Yogesh Kumar XI-C I I
Collage Making Sr. Boys Yogesh Kumar XI-C I
Harshit Saboo XII B Consolation I
Jr.Girls Sania Gupta VII-B III III
Krishvi Jain VII-B III III
Jr. Boys Satyam VIII A II I
Arif Khan VII-D II I
10 Aug .15 Hindi Declamation Jr. Boys Divansh Singhania VIII-A I II
Sr. Boys Harshit Singh X-E I II
Jr.Girls Charu Bansal VIII-B III II
5 Aug .15 English Declamation Jr. Boys Manan Khurana VIII-A Consolation
Sr. Boys Faraaz Husain XI-B II III
29 July 15 Instrumental(SWAR VADHYA) Sr. Boys Rishi Rajput X-E I I
Jr. Boys Naman VIII-C I I
8 Aug .15 Patriotic Song Sr. Girls Aakriti Rawat XII-E I I
Akansha Singh XII-D I I
Komal Mor XII-D I I
Divya Tiwari XII-D I I
Shweta Suthar XII-B I I
Devanshi XI-E I I
Purvanshi X-C I I
Riya XI-A I I
Harshita XI-B I I
Riddhi XI-E I I
Amandeep XI-B I I
Ruchika X-C I I
Himanshi X-C I I
Priyal X-C I I
Shivani Sharma X-D I I
3 Sep .15 Folk Dance Girls Sr.Girls Manaswini Sharma XII-C II
Neha Thakur XII-B II
Urvashi Tomar XII-E II
Geetanjali X-A II
Mansi Gupta X-E II
Purvanshi X-C II
Chehak Sharma X-A II
Mansi Passi X-E II
Vanshika Verma X-A II
Sanjana Mohan IX-A II
Folk Dance Boys Sr. Boys Karan Kumar IX-E I
Ashish Kumar IX-A I
Sparsh X-C I
Bhavesh Aggarwal IX-F I
Mayank Singhal X-B I
Siddhant Jain X-C I
Rohan Kumar XI-E I
Kartik Tanwar X-B I
Jayant Chaudhary X-B I
Tushant Singh XI-A I
Vikram Singh IX-D I
Hemant Sharma IX-E I
3 Aug .14 Orchestra Lavkesh X-B I I
Naman VIII-C I I
Anirudh X-C I I
Rishi Rajput IX-F I I
Vishoo X-E I I
Anjali X-E I I
Nikunj XII-D I I
Ravneet IX-C I I
Harpreet VII-A I I
Arpit X-B I I
Ruchika X-C I I
Purushottam IX-A I I
Sanam IX-E I I
Aishwarya XI-E I I
Ayush X-B I I
27 Jul .15 English Recitation Sr.Boys Deepanshu Rawat IX-A I
Jr.Girls Arunima Mehta VIII-C III
21 Aug .15 Light Music Jr.Girls Karishma VII-C III II
Jr.Boys Harsh Satone VII-B II I
Classical Music Jr.Boys Chirag Gautam VII-A II II
Semi Classical Jr.Boys Manav Shah VI-E I I
Jr.Girls Sampada VII-B I I
21 Aug .15 Nukkad Natak Sr. Rashi Sethi XIC I
Abduallah XIC I
Lovely Chopra XI-E I
Vasu Sharma XI-E I
Vishoo Verma X-E I
Meenu Ahalan X-E I
Mansi Gupta X-E I
Priyanshi Manrsal IX-C I
Gaurav Prajapati IX-E I
Tanishq Gautam XI-E I
Yash Mittal X-B I
Kartik Gupta VIII-B I
Jai Kr Saini IX-F I
Arpit XI-C I
Haardik Chaudhary VII-E I
1 Aug .15 Solo Dance Manaswini Sharma XII-C I I
22 Jul .15 Hindi Eassy Writing Jr. Girls Isha Goel VIII-E III
Jr. Boys Sahil VIII-E I
29 Jul .15 On the Spot Painting Jr. Boys Shivam Sharma VIII-A I
Sr. Boys Yogesh Kumar XI-C I
27 Jul .15 Vocal Music(Classical) Sr. Boys Mridul Goswani X-E I I
Light Music Sr. Boys Nipun upadhyay XII-B III
Sr. Girls Shweta Suthar XII-B II I
31 Aug .15 Qawwali Boys Mridul Goswani X-B II
Rishi Rajput IX-B II
Talha Feiroz IX-D II
Jai Kumar IX-C II
Gaurav Prajapati IX-E II
Rajnish IX-A II
Hemant Parihar VII-B II
Harsh Satone VII-B II
Piyush Bhandari VII-C II
Chirag Gautam VII-A II
Manav Shah VI-E II
Vandan Karakesia VI-E II
Dhruv VI-F II
Vibhore Sharma VI-D II
Aditya Sharma VI-B II
Vansh Desani VI-B II
Deepanshu Rawat IX-A II
Ashish IX-A II
7 Sep .15 Monoacting Sr. Boys Vishoo Verma X-E III
Sr. Girls Meenu Ahalan X-E I
Jr. Boys Harsh Kumar Jain VII-B II
Jr. Girls Megha Sharma VII-C II
16 Sep .15 Zonal Level Science Exhibition at GGSSS Roop Ngr. No .3 Sub Jr. Riddi Kamra V -A Selected for
Centre Level
Madhur Kamra V -A Selected for
Centre Level
Model Making Competition Jr. Aaditya VII-A Selected for
Centre Level
Kartik Bhandoria VII-A Selected for
Centre Level
Sr. Brijesh Shah X-A Selected for
Centre Level
Chetan Kumar Harit X-A Selected for
Centre Level
14-Oct-15 Zonal Science Debate Senior Prateek Aggarwal XI-E Selected for
Centre Level
15-17
July 2015
Zonal Table Tannis Championship 2015-16 Sub jr. Boys Kartik VII-A I
Jatin VIII-D I
Jatin  Khandewal VIII-D I
Nakul VIII-E I
Ashutosh VII-F I
20-22
July 2015
Zonal Table Tannis Championship 2015-16 Sub Jr.Girls Riya Bhowmick VIII-B I
Yashika VIII-A I
Vedika Bajaj VII-A I
Aarti VII-A I
Devika VII-B I
15-17
July 2015
Zonal Table Tannis Championship 2015-16 Jr. Boys Anirudh Gambhir X-C III
Sarthak Aggarwal X-C III
Tarun kelly X-C III
Hitesh Tiwari X-C III
Harsh Jain VIII-B III
20-22
July 2015
Zonal Badminton Sr. Boys Atul Tanwar XI-E III
Udyanshu XI-C III
Aarpit Sethi XI-C III
Jayant Chaudhary X-B III
29-Jul-15 Zonal Swimming Meet 2015-16 at St.Xaviers School. Sub Jr. Naman Singh
200 mtr free style
25 mtr Butterfly
VI-F III
III
10-12
Aug.2015
Football Competition Zonal 2015-16
at St. Xaviers School.
Sr. Boys Sumit Bhati XII-C II
Hirdyam Shukla XI-B II
Nishant Sundriyal XI-A II
Vineet Ruhil XI-A II
Daksh Paliwal XI-B II
Aman Rawat XI-D II
Avik Gupta XI-D II
Ayush Aggarwal XI-B II
Karan Fulara XI-C II
Ajay Yadav XI-A II
Talib Khan IX-B II
Akshat Rawat IX-B II
Himanshu XI-B II
Rishabh Malhotra XI-C II
Thaneshwar XI-D II
Divyansh Sahu XI-C II
3-7 Sep 2015 National Judo  Championship 2015-16 at Vijaywada
35kg – 40kg
Sub Jr. Shivangi Saini VII-D Participation at
National Level
03-Sep-15 Participation of District National at Vishakha Patnam Sub. Jr. Nidhi IX-D Participation at
National Level
10-14
Oct. -2015
Zonal Atheletic Meet at Chhatrasaal  Stadium Nidhi
100 mtr
200 mtr
400 mtr
Best Athelete
IX-D I
I
I
Yash Dubey
100 mtr
200 mtr
X-B II
III
Megha Sharma
5000 mtr
3000 mtr
VII -C II
III
14-18 Jan
2014-2015
National Judo Championship at Chennai Sub Jr. Chiranshu  Jain IX-E Participation at
National Level